Tel.: 777 330 350       e-mail: info@takaro.cz

Recenze knížky Jižánci, léčivé pohádky pro děti i dospělé

recenze Jižánci titulka

Probíhá u vás doma zrovna období vzdoru? Nebo má vaše dítě z něčeho strach, například z očkování u doktora? Či zažíváte jinou emoci, kterou vy nebo dítě nedokážete zpracovat? Pak se nadechněte, vydechněte, máme pro vás tip na knihu léčivých pohádek s názvem Jižánci.

Co objevíte v knížce Jižánci?

(Varování: Následující text částečně prozrazuje obsah knihy.)

Napadlo vás někdy, že vám Vztek může poradit? Že Strach se umí převlékat? Že i Sebelítost něco skrývá? Ale co když je v životě možné opravdu všechno?

kniha Jižánci - recenzeNa toto všechno najdete v léčivých pohádkách odpovědi. Zejména však v knize potkáte šest postaviček Jižánků, kteří představují lidské emoce (Strach, Úzkost, Panika, Vztek, Láska a Radost). Jižánci žijí v kořenech velkého Stromu, kde ze všeho nejraději jedí polévku. Ale občas si je k sobě “přivolá” nějaké dítě tím, že prožívá svou emoci (neví o ní, pouze se trápí). Jižánci spěchají na pomoc, společně prožijí dobrodružství, na jehož konci dokáže dítě svou emoci pochopit a zvládnout ji v sobě.

Knížkou se prolíná jeden příběh Jižánků, který je proložen deseti pohádkami. V těch už jsou v roli hrdinů pozemské děti. Pohádkové situace jsou natolik reálné a běžné, aby se v nich vaše děti poznaly (například strach z injekce u doktora, žárlivost na mladšího sourozence či sebelítost, že se dítěti vedle spolužáka nic nedaří).

postavičky Jižánci

Hrdina pohádky (dítě) tak skrze kouzelnou postavičku Jižánka pokaždé pochopí, v čem je jeho problém – pozná svou emoci a někdy se jí dokáže chytře zbavit (prožít) sám, jindy mu Jižánek napoví a zvládnou to společně. Ačkoliv se to na první pohled nevypadá, nejsou to pouze Láska a Radost, kdo jsou kladnými postavičkami Jižánků. Poslední čtyři pohádky v knížce ukazují, jak může dětem pomoci i takový Strach či Vztek.

Charakteristika a kresba Jižánků

První, co každého na knize zaujme, jsou kresby samotných Jižánků. Mají podobné rysy, které mohou někomu připomínat mimozemšťany. Jejich vzhled má své opodstatnění, které je popsáno na začátku knížky. Proč asi Úzkost vláčí slona na kolečkách? Co myslíte, proč Vzteku stoupá pára z kastrolu na hlavě? Srdíčka ve vlasech Lásky není potřeba vysvětlovat.

Zajímavou vlastností Jižánků (a tedy i lidských emocí) je možnost se přeměnit v jinou emoci. Například v jedné pohádce se Strach převleče za Žárlivost, v jiné se Vztek stane Lhostejností. Díky těmto příběhům dokáže dítě pochopit, proč k přeměnám emocí dochází a že i strach či vztek mohou být v životě k něčemu užitečnými.

Autorky knížky rovněž skvěle vystihly typické charakteristiky pro danou emoci. Například v knížce se postavička Sebelítosti vláčí se závažím. V pohádce o Panice hraje svou roli velké otevřené okno. Provinilost zase nosí televizor, na kterém opakovaně přehrává možné katastrofické scénáře “coby kdyby”.

A proč se Jižánci jmenují takto netradičně? Při psaní knížky pracovaly autorky s tzv. metodou JIH® (Jasné Informace Hned). Je to metoda osobního rozvoje a současně životní styl opřený o vnímání a zpracování energií, které ovlivňují náš život – emocí, pocitů, myšlenek a postojů, vlastních stejně jako převzatých. Dokáže zasáhnout do všech oblastí lidského života – ať je to práce, zdraví nebo mezilidské vztahy – a především posunout je vpřed.

Naše hodnocení léčivých pohádek

Kladně hodnotíme, že knihu si lze rozložit na čtení do vícero dnů – po jednotlivých pohádkách. Díky tomu, že každá pohádka se rovná jedné emoci, se lze podle potřeb vracet jen do dané kapitoly. A znovu ji s dítětem prožívat.

Autorky navíc ke každé pohádce připravily pracovní listy. Úkoly jsou různorodé. Nejmladší děti mohou vybarvovat obrázky a uvědomovat si tak “barevnost” pocitů. Starší dětí projdou náročnějšími cvičeními, kdy mají popsat svou zkušenost, něco někam přiřadit, zamyslet se, apod. Některé úkoly se dělají ve spolupráci s rodiči. S listy mohou pracovat školky, družiny anebo rodiče dále do hloubky. Bohužel jsou součástí samotné knihy. A ne každý z nás má rád popsanou knihu.

Plusový bod dáváme i za věkové rozpětí, pro které je kniha vhodná. Primárně je knížka určena pro děti starší 4 let, ale díky velkým písmenům a reálným příběhům ze života poslouží i jako kniha pro první čtení. Ovšem svůj užitek a přínos má i pro budoucí rodiče či bezdětného dospělého.

Sama jsem Jižánky četla jako rodič ani ne dvouletých dětí a v každé pohádce jsem si říkala: “Jééé, to přece takto skutečně prožívám, jen si to ve svém každodenním shonu neuvědomuji.” I mně tak pohádky otevřely oči a vidím postavičku s kousavým kožichem, která symbolizuje Provinilost, a jak mě ten její kožich doslova užírá, když se nimrám v problému, který existuje jen v mé hlavě.

Co se naopak může někomu nepozdávat, tak jsou kresby. Nemusí být až tak přitažlivé pro nejmenší děti. Ale to už záleží na osobním vkusu každého z nás.

Shrneme-li to, knihu Jižánci, léčivé pohádky pro děti i dospělé určitě doporučujeme všude tam, kde máte citlivé děti, chcete pochopit, co se v nich odehrává, rozpoznávat emoce a umět je prožívat. Pokud doma bojujete se strachy, vzdorem, nafoukaností anebo třeba menší sebedůvěrou, určitě by vám tato knížka neměla v knihovničce chybět.

A protože člověk tak ráda zapomíná, je dobré se ke knížce vracet vždy, když s dítětem (nebo sami v sobě) zrovna zpracováváte emoci a nevíte si rady. Pohádka vás navede a dá potřebný AHA impuls.

kniha Jižánci - recenze

SDÍLEJTE ČLÁNEK

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *